Kdybyste se snad někdy dostali do míst, kde tyto obří druhy žijí, nečekejte, že snadno narazíte na jedince uvedených rozměrů. Podobně jako nepotkáte příliš často člověka, který měří dva metry dvacet, tak i v případě brouků jsou běžní jedinci zpravidla o několik centimetrů menší než je uvedeno v této TOP 10. Je inspirována knihou "Nejkrásnější brouci tropů" (autoři J. Mareš, V. Lapáček, vydala Academia Praha, 1980).

Titanus giganteus
Titanus giganteus - cca 17 cm

výskyt: Jižní Amerika

čeleď: Tesaříkovití (Cerambycidae)

Prameny hovoří až o 22 cm, ale tato velikost nebyla nikdy seriózně doložena. Maximální spolehlivě doložená délka tohoto druhu činí 16,7 cm. Všeobecně je však tento druh považován za největšího brouka na světě, o čemž napovídá i jeho latinské jméno. V češtině se lze setkat se jménem Tesařík největší.

Dynastes hercules  
Dynastes hercules - cca 19 cm

výskyt: Střední Amerika včetně ostrovů a sever Jižní Ameriky

čeleď: Vrubounovití (Scarabaeidae)

Kritériem tohoto žebříčku je prostá délka těla bez přihlédnutí k jeho váze nebo objemu. Proto náleží Herkulovi antilskému, jak zní jeho občas uváděné české jméno, druhé místo i přesto, že roh na hrudi může tvořit až polovinu délky jeho těla. Samice tohoto druhu na rozdíl od samců roh nemají, a proto působí nenápadně a dorůstají jen asi 9 cm.

Macrodontia cervicornis  
Macrodontia cervicornis - cca 17 cm

výskyt: Jižní Amerika - Amazonie

čeleď: Tesaříkovití (Cerambycidae)

Brouk s nápadnými kusadly a dobrým krycím zbarvením napodobujícím kůru stromů. Jeho larvy jsou údajně velké a "chutné" do té míry, že domorodci jejich konzumací ohrožují populaci tohoto druhu.

Xixiuthrus sp.  
Xixuthrus heyrovskyi, Xixuthrus heros - cca 15 cm

výskyt: Oceánie - Fidži

čeleď: Tesaříkovití (Cerambycidae)

Tito tesaříci, z nichž jeden nese jméno českého vědce, patří v současné době patrně již mezi vyhubené druhy. Padli za oběť domorodým obyvatelům ostrovů, kteří pojídali jejich larvy.

Megasoma elephas  
Megasoma elephas - cca 14 cm

výskyt: Střední Amerika

čeleď: Vrubounovití (Scarabaeidae)

Spolu s goliáši a tesaříkem Titanus giganteus patří tento druh mezi nejtěžší a nejobjemnější. Objemem těla se jim vyrovná ještě příbuzný druh Megasoma actaeon, který má ale o něco kratší roh.

Dynastes neptunus
Dynastes neptunus - cca 14 cm

výskyt: Střední Amerika

čeleď: Vrubounovití (Scarabaeidae)

Menší blízký příbuzný druhu Dynastes hercules. Samice dorůstají jen 7,5 cm.

Chalcosoma atlas
Chalcosoma atlas - 13 cm

výskyt: Jihovýchodní Asie (Filipíny, Indonésie, Malajsie)

čeleď: Vrubounovití (Scarabaeidae)

Největší asijský brouk. Samice mají na hrudi jen malé růžky a dorůstají asi 6 cm.

Goliathus regius  
Goliathus regius, Goliathus goliathus - 12 cm

výskyt: tropická Afrika (okolí Guinejského zálivu)

čeleď: Vrubounovití (Scarabaeidae)

Největší afričtí brouci. Jejich běžná velikost bývá 9-10 cm. Patří mezi nejtěžší a nejobjemnější druhy. Brouci se zpravidla zdržují v korunách stromů. Samci mají na hlavě růžky sloužící k bojům o potravu a o samice. Některé domorodé kmeny považují tyto brouky za posvátné.